piątek, 19 grudnia 2014

Wyznacz cel

      Wyznaczanie celów w działaniu ( tak aby nam się chciało tak, jak nam się nie chce) to wg mnie podstawa żeby w ogóle pomyśleć o jakiejkolwiek czynności i aktywności. 


Każda czynność jaką wykonujemy ma określony cel. 
Praca- ksztalcimy się, zarabiamy pieniądze; jedzenie- przeżycie; sprzątanie-czystość itp. Z czasem te czynności "wchodzą nam w krew"lub są dla nas codziennością. Nie zastanawiamy się wtedy nad ich celowością. Po prostu to robimy. Oczywiście są wyjątki. Np. Sprzątanie czasem jest bardziej celowe bo mają przyjść goście.Jesteśmy zwyczajnie do tego przyzwyczajeni i niektóre czynności wykonujemy mechaniczne, bo przecież trzeba je zrobić, jak np. zjedzenie posiłku; sprzątniecie w domu, ugotowanie obiadu,itp. Z biegiem czasu czynności te wykonujemy nie tylko zważywszy na cel ale również na przyjemność ich wykonywania( w moim przypadku gotowanie). Po pewnym czasie nasz cel staje się przyjemnością. Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo. Dlatego moja rada jest następująca ( choć słyszałam, że rad nie należy dawać - zróbmy jednak mały wyjątek ;):) :

STAWIAJ SOBIE MAŁE CELE - TE, KTÓRE JESTEŚ W STANIE TEORETYCZNIE WYKONAĆ.
Dopiero wtedy, gdy te małe cele będą dla Ciebie zbyt małe - stawiaj sobie coraz większe i większe. Jednocześnie pamiętaj, że nic od razu się nie osiągnie. Trzeba czasu, ale dzięki małym celom jesteś wstanie sam/a się zmotywować. Taka motywacja zwyczajnie leży w naszej naturze. Kto nie lubi być chwalony ręka do góry! ? Chyba nie ma takiej osoby.


Takim małym celem może być np. Zrobienie zdrowej sałatkę/pójdę dziś na spacer ( będę intensywnie maszerowała), przygotuje fit kolacje/zrobię jedzenie wieczorem na kolejny dzień do pracy/ w czwartki prasowanie/ nie będę przez tydzień jeść słodyczy - jedynie gorzką czekoladę ( jeden kawałek na dzień - nikomu jeszcze nie zaszkodził:p:)/ zrobię zdrowe ciasto i zrezygnuje z batonów/)

Najistotniejszą rzeczą w tym całym planowaniu jest to żeby nie stawiać sobie zbyt wielu celów w zbyt krótkim czasie. Wtedy to się na pewno nie sprawdzi. Postaw sobie jeden cel w tygodniu, a w zeszycie/kartce/myślach/telefonie odhaczaj te zrealizowane.


Trzymam kciuki za wszystkich:)
Madzia:*Brak komentarzy:

Prześlij komentarz