wtorek, 21 lipca 2015

Diety, diety, diety

Pod słowem dieta kryje się wiele znaczeń. 
Niektórzy są na diecie, bo zbliża się sezon bikini( co dla Pań jest bardzo istotne, choć może i dla Panów również), niektórzy stosują dietę cud, co w 3 dni się chudnie 3 kilo. Dietę kapuścianą, warzywną, owocową, south beach, atkinsa itp. 
Prawie każdy z nas był chociaż raz na diecie, albo cały czas jest,  zmieniając tylko ich nazwy. Niektóre nie przynoszą zazwyczaj rezultatów, lub robią to na krotka chwilę. 
Każdy wie, że dieta, diecie nie równa. W jednej niemożna jeść ziemniaków, inna do tego zachęca, kolejna odradza spożywanie produktów zwierzęcych, inna zachęca do jedzenia praktycznie samego nabiału. 
Jak w tym wszystkim znaleźć zloty środek??
Zacznijmy od zmiany rozumienia tajemniczego słowa DIETA.
Wg słownika j. Polskiego dieta to styl odżywiania. klik 
Oczywiście może być to dieta roślinna, tzw. Wegańska jak i wegetariańska, dieta z mięsem, a nawet taka, która w żaden sposób nas nie ogranicza( jedzmy ile chcemy, co chcemy- mamy wszystkie zasady w nosie). Ten ostatni styl życia jest dla ryzykantów. Nie sadzicie? 
Ale nie nam to oceniać. Jesteśmy wolni i mamy prawo do odżywiania się wg własnych zasad i tego co uważamy za słuszne.
Kolejna rzecz która trzeba sobie uświadomić to jak bardzo chcę być zdrowy? Lub jak długo chce być zdrowy? 
 Nie mam teraz  na myśli ciężkich niewyleczalnych chorób. Mam na myśli zdrowie tu i teraz. Czy mam wystarczająco dużo energii przez cały dzień, czy często się śmieje, jaki jest stan mojej skory, jakie są wyniki moich badań,czy często chce mi się spać, czy ciągle mi się nic nie chce, jestem ospała, ponura itp?? 

Człowiek zdrowy nawet nie musi się nad tym zastanowić, on nie ma na to czasu. 
Człowiek zdrowy zaczyna dzień od szklanki wody z cytryną, świeżych owoców, owsianki.Człowiek zdrowy jest wydajny w pracy, zmotywowany, życzliwy i wesoły. Ma jasny umysł. Po przyjściu z pracy ma siłę na sport, zabawy z dzieckiem, spotkanie z przyjaciółmi. Człowiek zdrowy je dużo warzyw i pije dużo wody. Człowiek zdrowy chce przebywać z innymi, dzielić się radością. Częściej widzi te dobre rzeczy niż złe. Dostrzega dobro.
Sporo tego. Prawda??

By się wydawało, że człowiek zdrowy to idealny twór z jakieś nieprawdziwej idylli. 
Niekoniecznie. 

Gdy tylko się postarasz, wprowadzisz niewielkie zmiany w swoim stylu życia, zobaczysz, że 
łatwo jest być "zdrowym człowiekiem"
- zrezygnuj z 2 bułek na rzecz 2 -3 kromek ciemnego pieczywa
- ogranicz spożywanie słodyczy. Zjedz jeden kawałek gorzkiej czekolady.
- do każdego posiłku staraj się jeść warzywo
- sprawdzaj składy produktów
- unikaj przetworzonej żywności
- pij dużo wody
To tak niewiele. Nie musisz się wyzbywać wszystkich uciech życia. Kto nie lubi gofra, bitej śmietany, ciasta, które przed chwilą upiekła mama. Kawy latte ze Starbucks, rurki z bitą śmietaną, lodów z polewą czekoladową ( dodam gorącą). Czekoladek Lindt, ciastek i ciasteczek...
Każdy ma na swoim koncie małe grzeszki. Jeśli jednak na co dzień będziemy starać się jeść dobrze, zdrowo, małe grzeszki nam nie zaszkodzą. Raz na jakiś czas dobrze jest zjeść swój ulubiony przysmak. 

Jakie jest Wasze zdanie na temat diet?
-Pozdrawiam.

2 komentarze:

  1. Nie uwazam diet. Myślę że to wymysł naszych czasów. Najważniejsze to mądre, przemyślane odżywianie naszego organizmu. Naszemu ciału mamy dostarczać paliwa aby dobrze nam służyło przez następne lata - zdrowym jedzeniem. A piękne ciało, ładna cera to tylko skutki uboczne mądrego stylu życia. Uboczne ale piękne:) Jedzmy zdrowo i smacznie! Energia, sił i chęci przyjdą i będzie nam się chciało i chciało! Żyjmy mądrze:)
    Pozdrawiam, Ania Karna

    OdpowiedzUsuń
  2. I slusznie:) bardzo dobre podejście:) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń